Post title imagePost title image

До уваги тих, хто здійснює імпорт БПЛА та інших товарів

Державною службою експортного контролю України у відповідь на запит Державної митної служби підготовлено роз’яснення. Воно має на меті допомогти митникам розрізняти товари військового призначення, імпорт яких здійснюється за дозволом Держекспортконтролю, від інших товарів, імпорт яких не потребує такого дозволу. Власне саме це є основним ускладненням під час ввезення цих товарів в Україну та їх митного оформлення.

Серед іншого Держмитслужбі було надано загальні характеристики товарів військового призначення, товарів подвійного використання, а також таких, що не внесені до контрольних списків. Як приклад, було наведено характеристики БПЛА, що були ідентифіковані службою як товари, імпорт яких здійснюється без дозволу: DJI Mavic 3; Autel EVO II Dual Rugged Bundle (640) V2; DJI Matrice 300 RTK (CP.EN.00000222.03).

Переконані, що таке роз’яснення (за посиланням) буде корисним для всіх, хто здійснює ввезення безпілотних літальних апаратів та інших товарів

Крім того, Держекспортконтроль також пропонує рекомендації для широкого загалу щодо здійснення ввезення БПЛА та інших товарів. Водночас зауважуємо, що дане роз’яснення носить виключно довідковий характер.

Отже, особи, які планують здійснювати ввезення в Україну БПЛА або інших товарів, мають виходити з такого:

- Чітко усвідомлювати, який товар ввозиться в Україну: товар військового призначення, подвійного використання чи цивільний товар. Важливо! Визначення належності або неналежності товарів до конкретних позицій контрольованих списків (ідентифікація) покладається саме на імпортера. Ці списки наведені у додатках до постанов КМУ №1807 та №86.

- Для цього під час придбання товарів за кордоном важливо поцікавитись у продавця щодо належності товару до контрольованих та процедурою вивезення його за межі країни.

- Допомогти з ідентифікацією товару також може супровідна документація на товар від виробника/розробника (керівництво з експлуатації, паспорт, інструкція тощо).

- Якщо Ви встановили, що товар є суто військовим, то його імпорт в Україну здійснюється за дозволом Держекспортконтролю.

- У разі коли Ви переконані і маєте документальні підтвердження, що товар є цивільним (включаючи БПЛА, їхні компоненти та переважну більшість інших товарів подвійного використання), він ввозиться в Україну без дозволу Держекспортконтролю (див. додаток 1).

- В такому разі під час ввезення в Україну декларант або уповноважена ним особа мають бути готові надати митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості, які підтверджують, що їхні товари не є товарами військового призначення.

- Важливо розуміти, що товари військового призначення - це товари, спроектовані, виготовлені або модифіковані для використання лише у військових цілях. Про що, як правило, зазначається у технічній супровідній документації або на офіційних інформаційних ресурсах виробника/розробника чи офіційного дилера.

- Якщо товар спроектовано/виготовлено для цивільних цілей, але є інформація, що його використовують військові, він може бути визнаний товаром подвійного використання лише за умови, якщо його технічні характеристики (див. керівництво з експлуатації, паспорт, інструкцію тощо) відповідають наведеним у Єдиному списку товарів подвійного використання. У БУДЬ-ЯКОМУ РАЗІ ЦЕ НЕ РОБИТЬ ЙОГО ТОВАРОМ ВІЙСЬКОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ. Імпорт таких товарів, як правило, не потребує дозволу (за деякими виключеннями, до яких БПЛА та їхні компоненти не відносяться).

- Як додаткові джерела інформації щодо приналежності товару до товару військового призначення або подвійного використання можна використовувати інформацію у митних деклараціях, дозволах на експорт або транзит, виданих/оформлених у державах експорту або транзиту, в яких зазвичай визначається точна ідентифікація товарів (див. додаток 2).

- Окрім того, додатковим джерелом інформації щодо належності товарів до цивільних (в тому числі товарів подвійного використання) може бути інформація у відкритих джерелах щодо обігу та продажу як в Україні, так і за кордоном з описом та характеристиками.

Під час ввезення в Україну БПЛА або інших товарів декларант або уповноважена ним особа у п’ятому підрозділі графи 33 митної декларації проставляє:

- код «0», якщо його товар не належить до товарів, які підлягають державному експортному контролю;

- код «1», якщо товар належить до товарів військового призначення чи окремих категорій товарів подвійного використання, а його імпорт здійснюється за дозволом;

- код «2», якщо товар належить до товарів подвійного використання, а його імпорт здійснюється без дозволу.

Також особа має бути готовою надати митникам документи, що підтверджують її висновки про належність чи неналежність товару до конкретних позицій контрольованих списків згідно з вищенаведеними рекомендаціями (керівництво з експлуатації, паспорт, інструкцію, іншу технічну супровідну документацію або відомості з офіційних інформаційних ресурсів виробника/розробника чи офіційного дилера).

Крім того, варто наголосити, що зазначивши у розділі 5 графи 44 МД код 5520, особа тим самим робить заяву, що товари, які декларуються, не належать до товарів, що підлягають експортному контролю, засвідчуючи цим факт, який має юридичне значення (ст.197 Митного кодексу України).

З огляду на викладене вище, враховуючи норми чинного законодавства, митні органи можуть:

- випустити товар у вільний обіг, якщо не виникло обґрунтованих сумнівів щодо віднесення його до товару цивільного призначення чи подвійного використання;

- випустити товар, ініціювавши при цьому постмитний контроль (ст. 3371 Митного кодексу України);

- відмовити у митному оформленні товару (ст. 256 Митного кодексу України).

У разі відмови Держекспортконтроль наполегливо рекомендує отримувати від митних органів письмове рішення про відмову із зазначенням аргументованих причин відмови, таких як наявність ознак належності товару до Списку товарів військового призначення. Прикладами таких ознак можуть бути: наявність у супровідній документації виробника/розробника інформації про використання військових стандартів при його виготовленні; відсутність товару у вільному обігу; наявність на сайті виробника інформації про розроблення товару для досягнення військових цілей тощо.

На підставі отриманого від митного органу офіційного документа про відмову у митному оформленні особа може звернутися до Держекспортконтролю, додавши такий документ про відмову до визначеного постановою КМУ №767 пакету документів з метою проведення відповідної експертизи та отримання висновку служби експортного контролю.

Звертаємо увагу, що ввезення в Україну БПЛА або інших товарів в якості гуманітарної допомоги мають свої особливості (див. постанову КМУ №174). А саме:

- Пропуск через митний кордон України БПЛА, що відносяться до товарів цивільного або подвійного використання, здійснюється за умови подання до митних органів лише декларації за формою, наведеною у додатку 1 до цієї постанови.

- Пропуск через митний кордон України БПЛА, що відносяться до товарів військового призначення (зазначені у додатку 2 цієї постанови), здійснюється за умови подання до митних органів декларації за формою, наведеною у додатку 1 цієї постанови та гарантійного листа кінцевого користувача за формою, наведеною у додатку 3 цієї постанови.

- Пропуск через митний кордон України інших товарів, що підлягають державному експортному контролю та не внесені до додатку 2 цієї постанови здійснюється відповідно до законодавства у сфері експортного контролю.

У разі виникнення додаткових питань, пов’язаних із ввезенням БПЛА, Державна служба експортного контролю України готова надавати всебічне сприяння у їхньому вирішенні. Для цього потрібно звернутися на офіційну пошту

general@dsecu.gov.ua або за телефоном (044) 462 4847.

Натисни для додаткової інформації

dodatok-2.jpg

Про службу
Новини
Головне
Семінари
Фото-галерея
Протокольні рішення
Регуляторна політика
Адміністративні послуги
Посвідчення про реєстрацію
Висновок на переговори
Висновок на тимчасове ввезення/вивезення
Висновок на транзит
Дозвіл на експорт/імпорт
Міжнародний імпортний сертифікат
Атестація СВФЕК
Повноваження на здійснення діяльності щодо попередньої ідентифікації товарів у галузі державного експортного контролю
Експортний контроль
Обсяги міжнародних передач озброєнь
Громадська рада
Матеріали громадської ради
Для громадськості
Публічна інформація
Нормативна база
Правила доступу
Звернення громадян
Консультація з громадскістю
Річний орієнтований план проведення консультацій
Антикорупційна діяльність
Внутрішній аудит
Структура
Система ВФЕК
Банер
Телефони для зв'язку
ГОЛОВНЕ
Фотогалерея
Новини
Презентації
Експортний контроль