Спільна робота на один результат
Вчора за участі фахівців Державної служби експортного контролю України (ДСЕКУ) пройшов семінар для працівників підприємств, що входять до складу концерну Укроборонпрому. Зустріч стала на часі, ознаменувавши важливий етап налагодження діалогу служби з експортерами.
Олександр Павліченко, голова Державної служби експортного контролю України, розповів про зроблене за останній рік та окреслив пріоритетні завдання, які стоять перед установою сьогодні.
Серед важливих напрацювань - реалізація основної частини проекту із запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи експортного контролю, яка дозволить покращити процес розгляду заявок, прискорити процес міжвідомчого погодження та зробити його більш прозорим за рахунок переведення процесу обміну інформацією у режим реального часу. Нормативно-правову базу для функціонування електронної системи закладено у новому проекті закону про міжнародні передачі стратегічних товарів, прийняття якого очікується найближчим часом.
Важливим результатом минулого року також стала модернізація внутрішньої структури Держекспортконтролю, внаслідок якої було створено правовий Департамент та відділ комунікацій. Такі зміни покликані в першу чергу допомогти налагодити взаємодію з підприємствами вітчизняного ОПК, підвищити прозорість у діяльності служби. Цьому також має посприяти новий веб-сайт, який наразі працює у режимі тестової експлуатації. Оновлений інформаційний ресурс допоможе краще інформувати громадськість про роботу Держекспортконтролю, а також є більш зручним для користувачів (пошук товарів за контрольними списками, допомога у заповненні основних форм, інформаційні розсилки, особистий кабінет тощо).
Не менш важливим є і те, що у 2020 році було розроблено та запроваджено оновлений внутрішній регламент опрацювання заяв суб’єктів міжнародних передач, який впорядковує процедуру взаємодії підрозділів служби, встановлює чіткі терміни опрацювання ними документів та передбачає механізм внутрішнього контролю.
Олександр Павліченко також звернув увагу учасників семінару на те, що служба наразі продовжує трансформуватись. Триває активна робота з оптимізації її структури, виявлення ключових проблем у роботі та напрацювання механізмів їх вирішення. Для підвищення ефективності діяльності Держекспортконтролю,важливою є побудова конструктивного діалогу з експортерами.
«Нас об’єднує одна мета – захист інтересів нашої держави, підвищення іміджу України на світовому ринку, неухильне дотримання Україною своїх міжнародних зобов’язань, - підкреслив Олександр Павліченко. – Довіра, той стратегічний актив, який ми можемо закласти у нашу співпрацю і який відкриє нові перспективі у спільній роботі, сприятиме збільшенню експортного потенціалу вітчизняних підприємств».
Таке бачення спільної командної роботи знаходить підтримку і з боку представників Укроборонпрому. Зокрема, генеральний директор концерну Юрій Гусєв зазначив, що співпраця з Держслужбою експортного контролю допоможе реалізувати ті ідеї та напрацювання, які розширюють ринки збуту для продукції вітчизняних підприємств.
Від фахівців Держекспортконтролю учасники семінару також дізнались про принципи організації систем внутрішньофірмового експортного контролю, розкрили для себе питання ідентифікації товарів і типові недоліки у заявах на отримання дозвільних документів, а також найбільш актуальні питання, пов’язані з оформленням документів про гарантії у сфері експортного контролю.
Сподіваємось, що семінар стане першим у серії зустрічей спеціалістів служби експортного контролю з експортерами. У планах – серія круглих столів та тематичних семінарів, присвячених актуальним питанням експортного контролю, низка інших заходів, покликаних налагодити двосторонню взаємодію з вітчизняними виробниками. Тому будемо вдячні за зворотній зв’язок та зустрічні пропозиції.