

Олександр Павліченко презентував публічний звіт про результати діяльності Держекспортконтролю за 2024 рік
Щодо основних показників роботи:
У 2024 році основні показники діяльності Держекспортконтролю продовжили тенденцію до зростання, у тому числі у порівнянні з 2021 роком до повномасштабного вторгнення. На 144% зросла кількість дозволів на імпорт товарів військового призначення та подвійного використання; зберіглась тенденція до зменшення частки виданих дозволів на експорт - -46,9% у порівнянні з 2021 роком та зросла кількість виданих міжнародних імпортних сертифікатів та інших документів про державні гарантії +180%.
Цифровізація
2024 рік став ключовим на шляху цифрової трансформації Держекспортконтролю – усі послуги, пов’язані з міжнародними передачами товарів, було цифровізовано. Насьогодні близько 3,6% від усіх заяв надаються заявниками саме через Stratlink. Закликаю усіх, хто ще не спробував подавати документи онлайн, реєструватись у інформаційно-комунікаційній системі та освоювати нові для себе цифрові інструменти роботи. Вони мають ряд переваг для заявника, а найближчим часом, ми сподіваємось, ще й додасться можливість отримувати дозвіл в електронній формі.
Удосконалення національної системи експортного контролю
Робота над оновленим законом про державний контроль за міжнародними передачами стратегічних товарів – один з основних пріоритетів в служби. У минулому році у цьому зв’язку було проведено дуже серйозну роботу разом з органами влади та європейськими партнерами. За результатами спільних зустрічей та напрацювань ми підготували оновлений закон, який гармонізовано зі стандартами європейського союзу та який містить ряд новацій. Зараз проект перебуває на розгляді у Міністерстві економіки України.
Важливо також, що в минулому році було оновлено Список товарів військового призначення. Закликаю уважно ознайомитись з ним, оскільки документ містить важливі зміни, які впливають на діяльність суб’єктів здійснення міжнародних передач.
Комунікації
З перших днів на посаді Голови Держекспортконтролю я робив акцент на тому, що робота служби має ставати більш зрозумілою та відкритою. Та наголошував на важливості чесного фідбеку від заявників, який дозволяє нам виявляти прогалини у роботі або навіть зловживання. Тому вкотре наголошую - якщо нарікання є, їх потрібно висловлювати, давати зворотній зв'язок. Зробити це можна багатьма каналами – через особистий прийом, мою особисту електронну пошту (poa@dsecu.gov.ua) або заповнивши один з анонімних опитувальників, які ми періодично поширюємо у соцмережі.
Пріоритети на 2025 рік
Це два основні напрямки роботи. По-перше, участь в оновленні проекту нового закону, який зараз проходить узгодження, та вкрай важливих підзаконних нормативних актах. Серед яких - зміни до списку товарів подвійного використання, які ми приводимо у відповідність з вже оновленими європейськими списками. По-друге, цифровий розвиток, а саме – нарощення функціоналу Stratlink та розгортання Реєстру ідентифікованих товарів, який має спростити роботу митниці, правоохоронним органам та, власне, самим суб’єктам.