Post title imagePost title image

Коментар Державної служби експортного контролю України щодо поширеної у ЗМІ недостовірної інформації про експорт озброєнь до РФ

У березні 2021 року в медійному просторі України деякими виданнями, зокрема “Ліга.Бізнес”, “Укрінформ”, “Громадське телебачення” тощо оприлюднено повідомлення стосовно експорту Україною озброєнь до Російської Федерації протягом 2016-2020 рр. з посиланням на дані Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

У цьому зв’язку Державна служба експортного контролю України як орган, що реалізує політику у сфері державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання, інформує, що у 2014 році керівництвом держави ухвалено та реалізовано у відповідних нормативних актах рішення про заборону військово-технічного співробітництва з Російською Федерацією, що передбачає заборону експорту до цієї країни товарів військового призначення та подвійного використання. Із часу ухвалення цих рішень Держекспортконтроль не надавав українським підприємствам жодного дозволу на експорт зазначених товарів для потреб російських споживачів.

Інформація про нібито здійснені Україною поставки зброї до РФ, яка активно циркулюється в українських ЗМІ, ґрунтується на єдиній загальній таблиці, де наведено тенденції у міжнародних передачах озброєнь у 2020 році (фото1) та яка дійсно створює враження, що РФ є другою за обсягом країною, до якої Україна експортує озброєння.

Проте, глибший аналіз бази даних Інституту свідчить, що ця інформація висвітлена в ЗМІ у маніпулятивній формі та спотворює реальний стан речей.

Так з детальнішого огляду даних того ж Інституту щодо експорту озброєнь з України до РФ за останні сім років зрозуміло, що у 2019-2020 рр. експорт озброєнь Україною до РФ взагалі не здійснювався (фото 2).

За інформацією самого SIPRI, дані про постачання 2014-2018 рр. є «припущеннями», оскільки компоненти до військових товарів, «ймовірно» виготовляються російською стороною «без згоди України із заміною українських компонентів на російські» (колонка «коментарі» (на фото 3,4).

Треба зазначити, що Україна (як і інші держави) згідно із міжнародними зобов’язаннями щорічно подає звіти щодо експорту/імпорту звичайних озброєнь  до контактних пунктів міжнародних режимів експортного контролю та безпекових організацій. Така інформація розміщується Держекспортконтролем на офіційному сайті.

Таким чином уповноважені державні установи проводять послідовну політику щодо заборони військової співпраці (що передбачає експорт товарів військового призначення та подвійного використання) з країною-агресором. Жодне українське підприємство не уповноважене експортувати такі товари російським споживачам і всі випадки порушення законодавства України у цій сфері не мають залишатися поза увагою спеціальних та правоохоронних органів.

Слід зазначити, що така ситуація неточного трактування даних, наведених SIPRI, відбувається не вперше. Держекспортконтроль, інші державні органи та ДК “Укроборонпром” неодноразово звертали увагу громадськості та ЗМІ на неприпустимість вибіркового та неповного трактування аналітичних звітів SIPRI, зокрема у такій чутливій сфері, як здійснення Україною поставок до РФ. Подібні публікації про нібито здійснені поставки у 2014-2017 рр. і раніше спростовувались Державною службою експортного контролю України.

Враховуючи вищезазначене, звертаємо увагу представників ЗМІ на необхідності уважно вивчати дані у першоджерелах з метою запобігання поширенню недостовірної та провокативної інформації, яка може нашкодити міжнародному іміджу України. А також закликаємо уточнити поширену раніше інформацію, об’єктивно висвітлюючи дані Стокгольмського інституту досліджень проблем миру, та взявши до уваги роз’яснення Державної служби експортного контролю України.
001sipri.jpg


002sipri.jpg
Фото 1
005sipri.jpg
Фото 3

003sipri.jpg
Фото 2
004sipri.jpg
Фото 4

Робота з промисловістю
Про службу
Новини
Головне
Семінари
Фото-галерея
Протокольні рішення
Регуляторна політика
Адміністративні послуги
Посвідчення про реєстрацію
Висновок на переговори
Висновок на тимчасове ввезення/вивезення
Висновок на транзит
Дозвіл на експорт/імпорт
Міжнародний імпортний сертифікат
Атестація СВФЕК
Повноваження на здійснення діяльності щодо попередньої ідентифікації товарів у галузі державного експортного контролю
Експортний контроль
Обсяги міжнародних передач озброєнь
Громадська рада
Матеріали громадської ради
Для громадськості
Публічна інформація
Нормативна база
Правила доступу
Звернення громадян
Консультація з громадскістю
Річний орієнтований план проведення консультацій
Антикорупційна діяльність
Внутрішній аудит
Структура
Система ВФЕК
Навчальні матеріали
Банер
ГОЛОВНЕ
Фотогалерея
СВФЕК
Новини
Презентації
Експортний контроль