Post title imagePost title image

Є Конституція!

Такими були перші слова голови Верховної Ради України Олександра Мороза після прийняття Конституції України 315 голосами. Сьогодні ж ми відзначаємо 25-річний ювілей одного з найважливіших свят в історії нашої країни.

Хоча сучасна історія Основного Закону України розпочалась 28 червня 1996 року, конституційний процес в нашій державі має багатовікову історію. Так, 311  років тому було укладено Конституцію Пилипа Орлика (1710 р.), одну з перших європейських конституцій нового часу, і написав її саме українець. У документі було закладено демократичні принципи парламентаризму, сесійна робота Ради, а наша держава називалась Україною. Конституція також вперше запропонувала розподіл влади на окремі гілки. Документ і сьогодні вражає своєю актуальністю й високим правовим рівнем. Важливо, що згодом подібні документи прийняли в США (1787 р.), Франції та Польщі ( 1791 р.).

Цікаві факти про Основний Закон.

4 – саме стільки «попередників» сучасної Конституції: Конституція Пилипа Орлика (1710 рік), Конституція УНР (1918), Мала конституція ЗУНР (1918), Тимчасова Конституція Карпатської України (1939).

6 – саме стільки років тривав процес підготовки Основного Закону, починаючи з 1990 року. За цей час було запропоновано 15 проектів Конституції України.

 

24 – стільки годин знадобилось депутатам Верховної Ради для узгодження головного документа країни. Остаточне голосування відбулось о 9.20 ранку.

7 – стільки змін та доповнень зазнала Конституція з 1996 року. Остання у 2019 році стосувалась внесення змін до ст. 80 Основного Закону щодо обмеження депутатської недоторканності.

1 – лише одне державне свято є офіційно закріпленим у Конституції України. Його відзначають 28 червня.

1 мм – такий розмір літер у мініатюрній Конституції, яка знаходиться зараз у Музеї книг і друкарства. Розмір книги 21х32 мм,  вона має 160 сторінок на яких вручну тушшю написано близько 9,5 тис. букв.

2019 - саме в цьому році брати Капранови та художник Олександр Костенко за підтримки Українського культурного фонду створили «Конституцію у коміксах» для дітей.

Як не дивно, більшість українських громадян мало знайомі з Основним Законом своєї країни. Згідно опитування, проведеного у 2019 році  Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, майже половина населення (47%) взагалі не читали Конституцію, а близько третини (32%) читали лише окремі її підрозділи. Тим не менше, ми всі однаково прагнемо, щоб задекларовані права були реальними, а країна – «суверенною, незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою», як це і закріплено у першій статті Конституції України.

 

Про службу
Новини
Головне
Семінари
Фото-галерея
Протокольні рішення
Регуляторна політика
Адміністративні послуги
Посвідчення про реєстрацію
Висновок на переговори
Висновок на тимчасове ввезення/вивезення
Висновок на транзит
Дозвіл на експорт/імпорт
Міжнародний імпортний сертифікат
Атестація СВФЕК
Повноваження на здійснення діяльності щодо попередньої ідентифікації товарів у галузі державного експортного контролю
Експортний контроль
Обсяги міжнародних передач озброєнь
Громадська рада
Матеріали громадської ради
Для громадськості
Публічна інформація
Нормативна база
Правила доступу
Звернення громадян
Консультація з громадскістю
Річний орієнтований план проведення консультацій
Антикорупційна діяльність
Внутрішній аудит
Структура
Система ВФЕК
Банер
Телефони для зв'язку
ГОЛОВНЕ
Фотогалерея
Новини
Презентації
Експортний контроль