

Державна служба експортного контролю отримала перемогу у суді через спробу незаконного експорту технологій
131 мільйон гривень на користь держави буде стягнуто з приватного підприємства, яке намагалось експортувати технології космічної галузі з України, видаючи їх за власні розробки.
Ще у 2019 році приватне підприємство отримало дозвіл на продаж технологій до однієї з країн світу, зазначивши себе розробниками та власниками певної інформації. За результатом проведеного Держекспортконтролем розслідування з’ясувалось, що справжнім розробником технологій є державне підприємство країни, а отже ці технології належать до сфери національних інтересів нашої держави.
Виявивши, що відомості, зазначені підприємством про походження технологій неправдиві, Держекспортконтроль оштрафував суб’єкта на 131 млн. грн.
Намагаючись уникнути відповідальності, порушник почав оскаржувати рішення Служби у судах різних інстанцій, використовуючи, у тому числі, надумані підстави, як то «нововиявлені обставини», на які підприємство послалось, звертаючись до господарського суду Києва. Суд суб’єкта підтримав. Втім, Держекспортконтроль продовжив послідовно відстоювати свою позицію в апеляційному порядку за підтримки військової прокуратури Центрального регіону України та Служби безпеки України.
У результаті в лютому цього року Північний апеляційний господарський суд скасував попереднє необґрунтоване рішення господарського суду та підтвердив правомірність застосування Держекспортконтролем штрафних санкцій до підприємства. Тепер порушники мають заплатити 131 мільйон гривень на користь держави.
Державна служба експортного контролю України послідовно відстоює національні інтереси держави та закликає суб’єктів до відповідального ставлення до наданих їм прав у здійсненні міжнародних передач товарів.
Наголошуємо, що відповідно до чинного законодавства відповідальність за надання інформації, яка стала підставою для видачі дозвільного документа, несе безпосередньо суб’єкт здійснення міжнародних передач товарів.