Державна служба експортного контролю України
[повернутись]
Інформування щодо результатів проведення 13-ої Міжнародної конференції з питань експортного контролю у м. Порторож (Словенія

Інформаційне повідомлення про участь представника Держекспортконтролю України у 13-ій Міжнародній конференції з питань експортного контролю

 

7-9 травня 2012 року у м. Порторож (Словенія) відбулася 13-та Міжнародна конференція з питань експортного контролю, присвячена темі „Партнерство заради нерозповсюдження”. Участь у конференції взяли представники Федерального офісу з економічних питань та питань експортного контролю Німеччини – BAFA, Держдепартаменту США, МЗС Словенії та Міністерства економічного розвитку і технологій Словенії, представник Датського головування в ЄС.

Участь у делегації від України взяли представники МЗС України та Заступник Голови Держекспортконтролю України А.В. Бреславець.

Під час заходу розглядалося широке коло питань, пов'язаних з протидією розповсюдженню зброї масового знищення, засобів її доставки та звичайних озброєнь на глобальному, регіональному і національному рівнях, зокрема шляхом боротьби з незаконною торгівлею та в контексті діяльності багатосторонніх режимів експортного контролю і причетних міжнародних організацій. При цьому основний наголос робився на необхідності посилення співробітництва на всіх рівнях (міждержавному, міжвідомчому, з представниками бізнес-кіл і промисловості, в рамках міжнародних та неурядових організацій тощо) як головної передумови прогресу в питаннях нерозповсюдження.

Загалом, у виступах відзначалася важливість проведення багатосторонніх міжнародних форумів у сфері експортного контролю, що надає додаткову можливість обміну досвідом між експертами різних країн та міжнародних організацій щодо особливостей функціонування національних систем експортного контролю, обговорення шляхів їх удосконалення та наявних проблемних питань у вказаній сфері, а також координування зусиль з протидії незаконній торгівлі чутливими товарами та розповсюдженню зброї масового знищення і засобів її доставки.

Учасники конференції були поінформовані про внесок міжнародних організацій у глобальні зусилля з нерозповсюдження зброї масового знищення (зокрема, в імплементацію резолюції РБ ООН 1540) та поглиблення партнерства з цією метою. Відповідні презентації зробили представники Секретаріату ОБСЄ, Міжнародної митної організації, Європейської Комісії, Управління ООН з питань наркотиків і злочинності.

Окремо обговорювалася роль міжнародних режимів експортного контролю у глобальних зусиллях з протидії розповсюдженню зброї масового знищення та нелегальним передачам товарів подвійного використання і військового призначення. У цьому зв'язку делегатам були представлені окремі доповіді про діяльність Режиму контролю за ракетними технологіями, Вассенаарської домовленості, Австралійської групи і Групи ядерних постачальників та їхню роль у міжнародному партнерстві з питань нерозповсюдження.

Учасники конференції мали можливість ознайомитися з досвідом низки країн щодо функціонування їхніх систем експортного контролю, зокрема стосовно взаємодії між причетними державними установами і з промисловим сектором, та наявних викликів у цій галузі. У даному контексті з відповідними доповідями виступили представники Бразилії, Швеції, Угорщини, Туреччини, Словенії, Сінгапуру, Нідерландів, Великої Британії, Мексики, а також корпорації „General Electric”.

У обговоренні проблематики конференції взяли також участь представники неурядових організацій та наукових кіл, зокрема Програми нерозповсюдження і роззброєння Міжнародного інституту стратегічних досліджень, Льєжського університету, Центру з питань міжнародної торгівлі і безпеки Університету Джорджії (США).

Крім того, делегаціям була надана можливість у більш вузькому колі опрацювати оптимальні шляхи врегулювання проблемних ситуацій у сфері експортного контролю, зокрема ліцензування і правозастосування, на конкретних запропонованих організаторами конференції прикладах.

             Міжнародна конференція з експортного контролю, організована Федеральним офісом з економічних питань та питань експортного контролю Німеччини (BAFA), Державним департаментом США та урядом Словенії, стала вагомим багатостороннім заходом у даній сфері, надавши можливість обміну досвідом між представниками різних країн та міжнародних організацій щодо особливостей функціонування національних систем експортного контролю, обговорення шляхів їх удосконалення та наявних проблемних питань, а також підвищити обізнаність щодо сучасних тенденцій у сфері нерозповсюдження. Вона сприяла налагодженню і поглибленню співпраці у сфері експортного контролю між експертами України та інших держав, зокрема Німеччини і Швеції.

 

 

 

[повернутись]